Język francuski/Klasy Frankofońskie

Lekcje z lektorem

Lekcje z lektorem



Uczniowie szkół uczestniczących w projekcie Klasy Frankofońskie na Śląsku mają możliwość nieodpłatnego uczestnictwa w zajęciach z lektorami języka francuskiego opłacanymi przez Delegaturę Rządów Wspólnoty Francuskiej Belgii i Regionu Walonii w Polsce i Ambasadę Francji. Obecność lektora w projekcie jest wielkim atutem. Lektor zapraszany do klas frankofońskich jest nieocenionym pośrednikiem międzykulturowym. Kontakt z żywym językiem pomaga uczniom przełamywać bariery językowe i motywować do pracy.


Rok szkolny 2012/2013 - lekcje z lektorem belgijskim, panią Elodie Cailliaut

W bieżącym roku szkolnym, pani Elodie Cailliaut - dwa razy przybyła do Czechowic - Dziedzic. Prowadziła zajęcia z grupami frankofońskimi trzech szkół: Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej - Curie w Czechowicach - Dziedzicach, Gimnazjum Publicznego nr 2 im. Janusza Kusocińskiego w Czechowicach - Dziedzicach i Gimnazjum Katolickiego w Czechowicach - Dziedzicach.

I spotkanie miało miejsce 15. 01.2013 r. - pani lektorka prowadziła zajęcia z uczniami klas pierwszych. Lekcje te były niewątpliwie bardzo ciekawym doświadczeniem dla uczniów. Ucząc się języka francuskiego dopiero od kilku miesięcy (od września 2012 r.) świetnie radzili sobie podczas zajęć zapominając stopniowo o tym, że komunikują się wyłącznie po francusku. Uczniowie grali w kalambury i gry językowe dobrze wykorzystując zdobyte dotąd umiejętności. Aktywizujące metody pracy miały na celu zachęcić uczniów do mówienia. Spotkanie z żywym językiem okazało się doświadczeniem emocjonującym i motywującym uczniów do dalszej nauki.

II spotkanie miało miejsce 17.04.2013 r. - zostało zaplanowane w ramach obchodów I Edycji Dnia Frankofonii w Czechowicach-Dziedzicach 2013. Tym razem pani lektorka pracowała z uczniami wszystkich grup frankofońskich w gimnazjach i w liceum, na trzech poziomach zaawansowania.

Gimnazjaliści uczestniczyli w zajęciach na temat: "A la découverte de la Belgique"/ "Poznajemy Belgię". Na to spotkanie zaprosiliśmy uczniów z zaprzyjaźnionego gimnazjum w Bestwince, którzy przyjechali pod opieką pani Anny Tomaszczyk, nauczyciela języka francuskiego. Zajęcia przebiegały w bardzo miłej atmosferze. Uczniowie poznawali Belgię, a zwłaszcza Belgię Frankofońską. Jej symbole, regiony, języki, zabytki i najsłynniejsze komiksy. Największą atrakcją zajęć była część dotycząca kuchni belgijskiej, połączona z prezentacją i degustacją kilku specjałów. Uczniowie mogli skosztować: les pralines, le chocolat, les spéculoos (ciasteczka), les cuberdons (żelki) oraz le sirop de Liege (konfiturę).

Licealiści natomiast poznawali Belgię jako Królestwo Komiksu. Opisywali bohaterów najsłynniejszych komiksów: TINTIN, SCHTROUMPFS, GASTON, LUCKY LUKE, MARSUPILAMI i SPIROU. Znane na całym świecie "Schtroumpfs"/ "Smerfy"/ są przecież komiksem franco-belge. Komiks jest specjalnością belgijską. To właśnie tam powstają najlepsze spośród komiksów. Można je czytać oraz oglądać w muzeach i na murach miejskich budynków. Dzięki takim twórcom jak Hergé, Peyo oraz Franquin komiksy stały się dziedziną sztuki, a nawet przedmiotem kultu.

Dni spędzone z panią lektorką były niezwykle pracowite. Elodie Cailliaut rozpoczynała pracę w godzinach porannych a kończyła późnym popołudniem. Pomimo ogromnego zmęczenia, pani lektorka opuszczała nasze miasto zadowolona z wykonanej pracy, wzruszona serdecznym przyjęciem dyrektorów szkół, nauczycieli i uczniów.
Cieszę się ogromnie, że udało mi się zorganizować skutecznie lekcje z lektorem dla moich uczniów. Oczywiście jest to początek współpracy z lektorem pracującym w projekcie Klas Frankofońskich na Śląsku.
Następne spotkanie z Elodie Cailliaut zaplanowaliśmy w Brukseli podczas naszej wycieczki do Belgii.

Merci a Elodie, a Wallonie-Bruxelles International et a la coordinatrice du projet, Mme Renata Klimek - Kowalska.

opracowała
Iwona Szendera
nauczyciel języka francuskiego

Zobacz zdjęcia


TOP